Upload a Photo
Upload a Video
Add a News article
Write a Blog
Add a Comment
Blog Feed
News Feed
Video Feed
All Feeds
TDSSAA North and East Track Championships
May 14th-15th 2015 Toronto, Ontario, Canada
Report
Block
4 Followers
Home
Photos
Blog
News
Attendees
Videos
Records
Info/Results
History for 2014 May 15th to May 16th
Results
News
2015
2014
1
1
2013
1
1
2012
1
1
2011
1
1
2009
1
1
Media for 2014
Videos (
0
)
View
+
Photos (
0
)
View
+
Articles (
1
)
View
+
Blogs (
0
)
View
+
Results
2014 Results - TDSSAA North and East Track Championships
Aug 1st 2014, 7:13pm
Attending groups
RunnerSpace.com/HighSchool
Northview Heights Secondary School Track and Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Woburn Collegiate Institute Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Albert Campbell College Institute Track and Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Victoria Park Ci Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Cedarbrae Collegiate Institute Track and Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Sir John A MacDonald CI Track & Field and Cross Country - Agincourt, Ontario
York Mills CI Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Scarborough Acad Tech & Comp Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
L'amoreaux Collegiate Inst Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Don Mills Collegiate Institute Track and Field and Cross Country - Toronto, Ontario
R H King Academy Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Dr Norman Bethune CI Track and Field and Cross Country - Agincourt, Ontario
RunnerSpace.com/OFSAA
William L Mackenzie Coll Inst Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Birchmount Park CI Track and Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Zion Heights Jr High School Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
RunnerSpace.com/ON
C W Jefferys Secondary School Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Winston Churchill CI Track and Field and Cross Country - Scarborough, Ontario
George Vanier Secondary School Track & Field and Cross Country - North York, Ontario
Lester B Pearson Coll Inst Track & Field and Cross Country - Scarborough, Ontario
Downsview Secondary School Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
David & Mary Thomson Coll Inst Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Windfields Jr High School Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Sir Oliver Mowat Collegiate Institute Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Westview Centennial Secondary School Track and Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Bendale Business & Tech Inst Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Newtonbrook Secondary School Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Sir Wilfrid Laurier Coll Inst Track & Field and Cross Country - Scarborough, Ontario
Nelson A Boylen Secondary Sch Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Wexford Collegiate School for the Arts Track and Field and Cross Country - Scarborough, Ontario
Earl Haig Secondary School Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Sir Robert L Borden Bti Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Emery Collegiate Institute Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Agincourt Collegiate Institute Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
St Andrew's Jr Hs School Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
West Hill Collegiate Institute Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
John Polanyi Collegiate Institute Track and Field and Cross Country - North York, Ontario
Stephen Leacock Coll Inst Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Invited groups
2014
TDSSAA North and East Track Championships
2014 Results - TDSSAA North and East Track Championships
Published by
RunnerSpace.com/OFSAA
Aug 1st 2014, 7:13pm
TDSSAA North and East Track Championships
May 15, 2014 to May 16, 2014
Birchmount Stadium, Toronto, ON, CA
« Filter Results by Team: »
Agincourt CI
Albert Campbell
Bendale
Birchmount Park CI
Cedarbrae CI
CW Jefferys
David & Mary Thompson
Don Mills
Downsview
Dr Norman Bethune
Earl Haig
Emery
Georges Vanier - North York
John Polanyi
L'Amoreaux
Lester B Pearson CI - Scarborough
Nelson A Boylen
Newtonbrook
Northview Heights
RH King Academy
SATEC
Sir John A MacDonald - Agincourt
Sir Oliver Mowat
Sir Robert L Borden - Toronto
Sir Wilfrid Laurier CI - Scarborough
St Andrew's Junior
Stephen Leacock C I
Victoria Park
West Hill - Toronto
Westview Centennial
Wexford
William Lyon Mackenzie
Windfields Jr. H S
Winston Churchill - Toronto
Woburn
York Mills
Zion Heights
|
100m
|
200m
|
400m
|
800m
|
1500m
|
3000m
|
1500m Steeple
|
2k Steeple
|
80m Hurdles
|
100m Hurdles
|
110m Hurdles
|
300m Hurdles
|
400m Hurdles
|
4x100m Relay
|
4x400m Relay
|
Shot Put
|
Discus
|
Javelin
|
High Jump
|
Long Jump
|
Triple Jump
Mens 400m Junior East
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Massiah, Noel
Birchmount Park
53.54
1
10
2
Sinopoli, Jake
Birchmount Park
56.11
1
8
3
Zafari, Tawfiq
L'Amoreaux
57.80
2
6
4
Bari, Asad
Birchmount Park
58.40
1
5
5
Pierre, Patrick
Sir Wilfrid Laur
58.48
1
4
6
Au, Angus
Albert Campbell
59.01
1
3
7
Trotman, Ajay
Sir Wilfrid Laur
59.72
1
2
8
Yousaf, Osman
Sir Wilfrid Laur
1:00.14
1
1
9
Kasinath, Yathushan
Woburn
1:00.15
2
10
Bowerban, Alexander
L'Amoreaux
1:00.23
3
11
Kwan, Timothy
Dr Norman Bethun
1:00.30
3
12
Lo, Jacky
Albert Campbell
1:00.88
1
13
Miller, Shaquille
Sir Robert L Bor
1:01.93
2
14
Fernando, Dylantha
Sir John A MacDo
1:01.96
3
15
Grant, Jeanroy
Stephen Leacock
1:02.06
3
16
Delisca, Jega
Wexford
1:02.54
2
17
Young, Cole
Lester B Pearson
1:03.65
2
18
Wilson, Aavante
Stephen Leacock
1:04.33
2
19
Hoffman, Jake
Sir Oliver Mowat
1:08.13
3
20
Agbongiarvoy, Andre
Sir Robert L Bor
1:09.26
2
21
Wasid, Umer
L'Amoreaux
1:11.94
2
Mens 400m Junior North
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Smith, Ranaldo
Westview Centenn
56.06
1
10
2
Miller, Denzel
Westview Centenn
56.22
1
8
3
Tirona, Owen
York Mills
58.25
2
6
4
Irving, Joshua
John Polanyi
59.77
1
5
5
Maher, Noman
John Polanyi
1:00.36
2
4
6
Fraser, Josh
York Mills
1:01.22
3
3
7
Iu, Jerry
Earl Haig
1:01.79
2
2
8
La, Steven
John Polanyi
1:04.78
2
1
9
Ing, Ryan
Newtonbrook
1:05.09
2
10
Shimodo, Tom
Earl Haig
1:05.38
3
11
Smi, Jevonte Grange
Westview Centenn
1:05.88
1
12
Huynh, Dat
John Polanyi
1:07.88
1
13
Hegazy, Youssef
Earl Haig
1:07.89
2
14
Palmer, Nyle
Newtonbrook
1:10.53
1
15
Rahmani, Kasra
Earl Haig
1:12.23
3
16
Vysotsky, Gleb
William Lyon Mac
1:13.90
3
--
Quashie, Tyrell
Downsview
DQ
2
Mens 400m Midget East
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Lawrence, Jack
Birchmount Park
54.97
1
10
2
Ikonomov, Victor
Sir Wilfrid Laur
55.97
1
8
3
Fervius, Shedler
Sir Wilfrid Laur
56.81
1
6
4
Telesford, Jonathan
Sir Wilfrid Laur
58.40
1
5
5
Singh, Eric
Sir Oliver Mowat
59.00
3
4
6
Addison, Jayden
Sir Oliver Mowat
59.25
3
3
7
Yang, Eric
Sir John A MacDo
59.99
4
2
8
Kanagaraj, Prashyen
Cedarbrae CI
1:00.06
1
1
10
Kesek, Conrad
RH King Academy
1:00.44
1
9
Lee-Dillon, Shaqeem
Woburn
1:00.44
3
11
Persaud, Kevin
West Hill - Toro
1:00.64
3
12
Young, Evan
Sir Oliver Mowat
1:02.21
2
13
Shrestha, Anish
SATEC
1:02.37
4
14
Kumar, Sanjay
RH King Academy
1:03.27
2
15
Brown, Angelli
Birchmount Park
1:04.25
1
16
Neverson, Tyler
Agincourt CI
1:04.52
4
17
Campbell, Kacey
West Hill - Toro
1:04.83
4
18
Rotbauer, Tomas
Cedarbrae CI
1:04.96
1
19
Santhiraku, Shamith
Agincourt CI
1:05.23
4
20
Cromien, Evan
Sir Oliver Mowat
1:05.75
2
21
Getent, Issac
David & Mary Tho
1:06.65
2
22
Ly, Tommy
RH King Academy
1:07.36
2
23
Channer, Matthew
L'Amoreaux
1:07.43
2
24
Jackman, Nathan
Winston Churchil
1:07.86
3
25
Jang, Brandon
RH King Academy
1:08.19
2
26
Mohamed, Zabrin
Sir Wilfrid Laur
1:08.66
4
--
Farah, Mohamed
David & Mary Tho
DQ
2
Mens 400m Midget North
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Oyebade, Amani
Northview Height
58.85
3
10
2
Soloman, Kemar
John Polanyi
59.06
1
8
3
Antwi, Robert
Newtonbrook
59.38
1
6
4
Neuman, Brett
Don Mills
1:00.12
2
5
5
LI, David
Don Mills
1:00.46
3
4
6
Zhu, Joseph
Victoria Park
1:01.40
2
3
7
Soltani, Abtin
Northview Height
1:01.56
3
2
8
Min, Franklin
Victoria Park
1:01.63
3
1
9
Sompel, Ethan Vande
Windfields Jr. H
1:01.87
1
10
Boudarga, Norman
William Lyon Mac
1:02.22
2
11
Nooristani, Mansor
Newtonbrook
1:02.63
1
12
Hojjatian, Majid
Zion Heights
1:05.55
1
13
Abbaszadeh, Ali
Newtonbrook
1:06.84
3
14
Chandan, Uday
William Lyon Mac
1:06.90
2
15
Gou, Raymond
Zion Heights
1:11.75
3
16
Min, Alfred
Zion Heights
1:15.94
2
17
Tolentino, Daniel
John Polanyi
1:18.89
1
Mens 400m Senior East
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Smith, Deandre
RH King Academy
50.45
2
10
2
Wilson, Daniel
Birchmount Park
52.89
2
8
3
Collins, Marcus
Birchmount Park
52.92
2
6
4
Peter, Tommy
West Hill - Toro
55.05
2
5
5
Nurse, DeSean
Birchmount Park
56.68
2
4
6
Pfeffer, Michael
Woburn
57.92
1
3
7
Hwang, Benjamin
RH King Academy
59.02
1
2
8
Alex, Arun Regi
Woburn
59.06
1
1
9
Cross, Michael
Albert Campbell
1:01.11
2
10
Thuo, Gibson
Sir Wilfrid Laur
1:02.52
1
11
Martin, Sabastain
Sir Robert L Bor
1:05.12
1
12
Jambo, Ryan
Sir Wilfrid Laur
1:06.23
2
13
Ou, Jon
Albert Campbell
1:07.18
1
14
Hassan, Arif
Wexford
1:11.67
1
--
Moesdyk, Matthew
Birchmount Park
DQ
2
Mens 400m Senior North
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Olabode, Kola
Westview Centenn
51.66
1
10
2
Abdullahi, Ramzi
John Polanyi
52.50
2
8
3
Foreston, Sondley
Nelson A Boylen
53.93
3
6
4
Stamadianos, Peter
York Mills
54.37
2
5
5
Raghunandan, Andy
Westview Centenn
55.73
1
4
6
Drame, Mahamadou
John Polanyi
56.90
1
3
7
Arrowsmith, Colin
York Mills
57.48
3
2
8
Adamski, Konrad
Earl Haig
57.68
1
1
9
Chang, Brandon
William Lyon Mac
58.97
1
10
Nguyen, Panason
CW Jefferys
59.91
2
11
Wong, Chris
Newtonbrook
1:00.60
1
12
Liu, Jerry
Victoria Park
1:01.09
3
13
Hui, Sidney
Earl Haig
1:01.41
2
14
Nikolov, Viktor
William Lyon Mac
1:01.87
2
15
Valder, Reed Jordan
John Polanyi
1:02.35
3
16
Wong, Kyle
Earl Haig
1:04.10
1
17
Dou, Jerry
Earl Haig
1:05.02
2
18
Du, Patrick
Don Mills
1:05.65
2
19
Lee, Stephon
John Polanyi
1:06.44
3
20
Ahn, Joseph
John Polanyi
1:06.68
3
21
Fei, Tim
Victoria Park
1:10.14
3
22
Ghaemi, Nima
Victoria Park
1:10.64
2
23
Mah, Harrison
York Mills
1:10.75
1
24
Blackman, Khaalid
CW Jefferys
1:14.81
3
Womens 400m Junior East
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Jankulous, Cheyenne
Sir Wilfrid Laur
1:02.34
1
10
2
Castello, Daniella
Agincourt CI
1:04.35
1
8
3
Carrington, Emma
Birchmount Park
1:06.45
1
6
4
Vaughan-Gr, Natalie
Wexford
1:06.87
1
5
5
Ho, Shirley
Dr Norman Bethun
1:09.23
2
4
6
Uruthirak, Sahithya
Woburn
1:09.78
2
3
7
Gemma, Lubaba
RH King Academy
1:10.23
2
2
8
Tam, Michelle
Dr Norman Bethun
1:12.89
2
1
9
Perez, Carmina
RH King Academy
1:16.34
2
10
Wang, Larissa
Albert Campbell
1:18.34
1
11
Lau, Tammy
Albert Campbell
1:21.23
1
Womens 400m Junior North
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Taylor, Renae
Emery
1:02.88
2
10
2
James, Kerry-Ann
Newtonbrook
1:04.06
1
8
3
Rusu, Claudia
York Mills
1:06.15
1
6
4
Hoang, Fidora
Earl Haig
1:06.28
2
5
5
Lem, Sarah
Earl Haig
1:07.96
1
4
6
Nelson, Richelle
Westview Centenn
1:10.45
1
3
7
Gray, Kayleigh
William Lyon Mac
1:16.58
1
2
8
Ma, Helen
William Lyon Mac
1:17.21
1
1
9
Hall, Heather
York Mills
1:17.82
2
10
Kim, Alisa
York Mills
1:18.23
2
11
Rubenzhal, Naomi
York Mills
1:21.04
2
Womens 400m Midget East
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Parker, Tonie
Wexford
1:03.31
1
10
2
Abeller, Megan
Cedarbrae CI
1:08.44
1
8
3
Haris, Star-Lyte
Sir Wilfrid Laur
1:09.15
1
6
4
Williams, Tikeymah
Sir Wilfrid Laur
1:09.72
1
5
5
Cameron, Shontae
L'Amoreaux
1:11.76
2
4
6
Nantambu-All, Nikee
Woburn
1:12.31
2
3
7
Hunt-Jose, Gemaliya
Wexford
1:12.54
1
2
8
Chen, Jessie
Albert Campbell
1:13.10
1
1
9
Do, Karen
Sir John A MacDo
1:17.33
2
10
Lin, Tiffany
Dr Norman Bethun
1:17.69
2
11
Bennett, Tamara
RH King Academy
1:18.95
1
12
Shaikh, Yusra
Woburn
1:24.14
2
13
Bourne, Klarissa
RH King Academy
1:26.75
1
Womens 400m Midget North
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Cunningham, Keiara
Newtonbrook
1:03.54
1
10
2
DaCosta, Isabel
Northview Height
1:06.62
2
8
3
Chen, Luocia
Windfields Jr. H
1:10.23
1
6
4
McBride, Jessica
Westview Centenn
1:12.24
1
5
5
Lewin, Kaneisha
Downsview
1:13.30
2
4
6
An, Ashley
Newtonbrook
1:16.50
1
3
7
Perla, Vanessa
John Polanyi
1:17.71
2
2
8
Gorburn, Tommika
Downsview
1:17.89
2
1
9
Kim, Minah
St Andrew's Juni
1:18.68
2
10
Stefanovic, Mina
St Andrew's Juni
1:19.66
1
11
Lee, Vivian
St Andrew's Juni
1:20.99
2
12
Abdillahi, Ladan
Northview Height
1:21.03
1
13
Sazonova, Taisiya
Northview Height
1:21.06
2
14
Bahojb, Samin
John Polanyi
1:22.26
1
15
Thirukkuma, Thiruja
John Polanyi
1:24.26
1
16
Tsiturishvi, Salome
Northview Height
1:24.88
2
Womens 400m Senior East
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
McDonald, Ashley
Birchmount Park
59.73
1
10
2
Innanen, Katrina
Birchmount Park
59.98
1
8
3
Ellis, Takesha
Agincourt CI
1:01.10
1
6
4
Choi, Sophia
Albert Campbell
1:08.22
1
5
5
Valenton, Natasha
RH King Academy
1:15.81
1
4
Womens 400m Senior North
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Morales-Garci, Lisa
Newtonbrook
1:06.36
1
10
2
Terebiznik, Luciana
Earl Haig
1:07.17
2
8
3
Gorkunber, Michelle
William Lyon Mac
1:08.12
2
6
4
McCalla, Donnelle
Westview Centenn
1:11.38
1
5
5
Xu, Anita
Victoria Park
1:12.71
1
4
6
Fila, Elina Gama
York Mills
1:13.82
2
3
7
Paskovatai, Tatiana
Newtonbrook
1:13.94
1
2
8
Mak, Claudia
York Mills
1:15.22
2
1
9
Tran, Sabrina
John Polanyi
1:15.67
1
10
Ouckama, Anna
John Polanyi
1:15.81
2
11
Sawhney, Jaya Blake
York Mills
1:15.85
2
12
Liu, Ivy
York Mills
1:18.77
1
13
Emmanuel, Stephanie
John Polanyi
1:23.97
1
14
Kim, Rebekah
William Lyon Mac
1:27.05
2
Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Like
·
Comment
·
Share
·
E-mail
·
399577 views
Post to:
Post as:
Post
0 shares:
TDSSAA North and East Track Championships
,
Agincourt Collegiate Institute Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
,
Albert Campbell College Institute Track and Field and Cross Country - Toronto, Ontario
,
Bendale Business & Tech Inst Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
view all
0
likes:
0
comment(s)
History for TDSSAA North and East Track Championships
Year
Results
Videos
News
Photos
Blogs
2014
1
1
2013
1
1
2012
1
1
2011
1
1
2009
1
1
Show 2 more
Hashtags
#toronto-city-champs
+PLUS highlights
+PLUS coverage
Live Events
Get +PLUS!