Upload a Photo
Upload a Video
Add a News article
Write a Blog
Add a Comment
Blog Feed
News Feed
Video Feed
All Feeds
TDSSAA North and East Track Championships
May 14th-15th 2015 Toronto, Ontario, Canada
Report
Block
4 Followers
Home
Photos
Blog
News
Attendees
Videos
Records
Info/Results
History for 2012 May 9th to May 10th
Results
News
2015
2014
1
1
2013
1
1
2012
1
1
2011
1
1
2009
1
1
Media for 2012
Videos (
0
)
View
+
Photos (
0
)
View
+
Articles (
1
)
View
+
Blogs (
0
)
View
+
Results
2012 Results - TDSSAA North and East Track Championships
May 12th 2012, 3:17am
Attending groups
RunnerSpace.com/HighSchool
A Y Jackson Secondary School Track & Field and Cross Country - North York, Ontario
York Mills CI Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Winston Churchill CI Track and Field and Cross Country - Scarborough, Ontario
Woodbine Jr High School Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
RunnerSpace.com/OFSAA
Don Mills Collegiate Institute Track and Field and Cross Country - Toronto, Ontario
David & Mary Thomson Coll Inst Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
George Vanier Secondary School Track & Field and Cross Country - North York, Ontario
Lester B Pearson Coll Inst Track & Field and Cross Country - Scarborough, Ontario
William L Mackenzie Coll Inst Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Bendale Business & Tech Inst Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Don Valley Jr High School Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Sir Oliver Mowat Collegiate Institute Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
C W Jefferys Secondary School Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Wexford Collegiate School for the Arts Track and Field and Cross Country - Scarborough, Ontario
Windfields Jr High School Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Sir Wilfrid Laurier Coll Inst Track & Field and Cross Country - Scarborough, Ontario
Downsview Secondary School Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Agincourt Collegiate Institute Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Newtonbrook Secondary School Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Maplewood High & Adult Hs Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Westview Centennial Secondary School Track and Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Stephen Leacock Coll Inst Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Earl Haig Secondary School Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
West Hill Collegiate Institute Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Nelson A Boylen Secondary Sch Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Albert Campbell College Institute Track and Field and Cross Country - Toronto, Ontario
St Andrew's Jr Hs School Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Woburn Collegiate Institute Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Emery Collegiate Institute Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Sir John A MacDonald CI Track & Field and Cross Country - Agincourt, Ontario
Northview Heights Secondary School Track and Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Scarborough Acad Tech & Comp Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
John Polanyi Collegiate Institute Track and Field and Cross Country - North York, Ontario
L'amoreaux Collegiate Inst Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Victoria Park Ci Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
R H King Academy Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
RunnerSpace.com/ON
Dr Norman Bethune CI Track and Field and Cross Country - Agincourt, Ontario
George S Henry Academy Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Birchmount Park CI Track and Field and Cross Country - Toronto, Ontario
Invited groups
2012
TDSSAA North and East Track Championships
2012 Results - TDSSAA North and East Track Championships
Published by
RunnerSpace.com/OFSAA
May 12th 2012, 3:17am
TDSSAA North and East Track Championships
May 9, 2012 to May 10, 2012
Birchmount Stadium, Toronto, ON, CA
« Filter Results by Team: »
Agincourt CI
Albert Campbell
AY Jackson - North York
Bendale
Birchmount Park CI
CW Jefferys
David & Mary Thompson
Don Mills
Don Valley Jr HS
Downsview
Dr Norman Bethune
Earl Haig
Emery
George S Henry Academy
Georges Vanier - North York
John Polanyi
L'Amoreaux
Lester B Pearson CI - Scarborough
Maplewood - West Hill
Nelson A Boylen
Newtonbrook
Northview Heights
RH King Academy
SATEC
Sir John A MacDonald - Agincourt
Sir Oliver Mowat
Sir Wilfrid Laurier CI - Scarborough
St Andrew's Junior
Stephen Leacock C I
Victoria Park
West Hill - Toronto
Westview Centennial
Wexford
William Lyon Mackenzie
Windfields Jr. H S
Winston Churchill - Toronto
Woburn
Woodbine JHS - North York
York Mills
|
100m
|
200m
|
400m
|
800m
|
1500m
|
3000m
|
1500m Steeple
|
2k Steeple
|
80m Hurdles
|
100m Hurdles
|
110m Hurdles
|
300m Hurdles
|
400m Hurdles
|
4x100m Relay
|
4x400m Relay
|
Shot Put
|
Discus
|
Javelin
|
High Jump
|
Long Jump
|
Triple Jump
Mens 400m Junior East
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Smith, Deandre
RH King Academy
52.09
1
10
2
Moesdyk, Matthew
Birchmount Park
54.30
1
8
3
Nurse, DeSean
Birchmount Park
55.81
1
6
4
Walker, Olland
West Hill - Toro
57.29
2
5
5
Smyth, Kyle
Birchmount Park
57.43
1
4
6
Carrington, Gregory
West Hill - Toro
58.12
1
3
7
Younas, Saad
Sir Wilfrid Laur
58.70
1
2
8
Creary, Anthony
Sir John A MacDo
58.71
3
1
9
Howell, Tyrell
Sir Oliver Mowat
59.24
3
10
McLarty, Elijah
West Hill - Toro
1:00.22
3
11
Regi-Alex, Arun
Woburn
1:00.48
2
12
Ou, Jon
Albert Campbell
1:02.75
2
13
Carr, Brett
Sir Wilfrid Laur
1:03.06
1
14
Guevarra, Will
Birchmount Park
1:03.32
2
15
Sakthvel, Prethipan
Lester B Pearson
1:03.83
2
16
Chen, David
Sir John A MacDo
1:04.47
3
17
Shakil, Faiz
Sir Wilfrid Laur
1:05.41
2
18
Banton, Jonathon
Bendale
1:05.54
2
19
Li, Ewan
RH King Academy
1:06.77
2
20
Mckend, Isaiah
Sir Wilfrid Laur
1:07.53
1
21
Kebede, Yonas
Winston Churchil
1:07.59
3
Mens 400m Junior North
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Karimi, Danial
Newtonbrook
55.29
1
10
2
Syrydiuk, Quinn
York Mills
55.47
1
8
3
Tenzin, Chograb
Victoria Park
57.36
4
6
4
Abraham, Dillon
Westview Centenn
57.77
3
5
5
Jaatinen, Juri
William Lyon Mac
59.07
4
4
6
Kamlasaron, Jason
Westview Centenn
1:00.26
1
3
7
Coburn, Joel
Georges Vanier -
1:00.29
1
2
8
Raghunandan, Andy
Westview Centenn
1:00.39
2
1
9
Topaloglu, Hakan
York Mills
1:00.71
1
10
Ewing-Johnson, Kyle
Downsview
1:02.98
4
11
Dixon, Akil
Downsview
1:03.52
4
12
Seeharine, Ravendra
Westview Centenn
1:05.45
2
13
Yona, Daniel Ben
William Lyon Mac
1:06.26
3
14
Antwi, Sheridan
Downsview
1:07.12
3
15
Kallon, Mamud
Nelson A Boylen
1:10.82
4
16
Dhani, Gurkaran
Windfields Jr. H
1:15.38
2
--
Tran, Lincoln
Northview Height
DNS
2
--
Yeung, Solomon
York Mills
DNS
2
--
Zhu, David
York Mills
DNS
1
--
Duenas, Raymond
John Polanyi
DNS
1
--
Faki, Isihak
Nelson A Boylen
DNS
3
--
Malik, Ammad
Earl Haig
DNS
4
--
Deon, Bickram
Emery
DNS
3
--
Lee, Jason
Georges Vanier -
DNS
1
--
Tirazona, Jordan
Northview Height
DNS
3
--
Singh, Mahesh
Windfields Jr. H
DNS
2
Mens 400m Midget East
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Wilson, Daniel
Birchmount Park
57.01
1
10
2
Facey, Daynar
Albert Campbell
58.64
1
8
3
Mikre, Simon
Birchmount Park
1:00.32
1
6
4
Sterling, Deleho
Sir Wilfrid Laur
1:01.36
1
5
5
Hamilton, Marcus
Birchmount Park
1:01.67
2
4
6
Mohamed, Sharmarke
Birchmount Park
1:04.31
2
3
7
Clement, Kerry
Sir Wilfrid Laur
1:04.43
1
2
8
Matti, Samuel
SATEC
1:07.71
1
1
9
Staszewski, Kurt
Bendale
1:08.63
2
10
Wu, Phillip
RH King Academy
1:09.94
2
11
Shi, Jason
Dr Norman Bethun
1:10.50
2
12
Johnson, Duncan
SATEC
1:15.18
2
--
Paris, Damien
Sir Wilfrid Laur
NT
1
--
Minichiello, Marcus
Birchmount Park
NT
2
--
Miller, Raymond
Sir Wilfrid Laur
NT
1
--
Jain, Chirag
Sir Oliver Mowat
NT
2
Mens 400m Midget North
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Hylton, Richard
Emery
58.20
1
10
2
Arrowsmith, Colin
Windfields Jr. H
58.87
1
8
3
Gray, Kadre
Woodbine JHS - N
59.19
2
6
4
Fei, Tim
Victoria Park
1:00.67
2
5
5
Chang, Brandon
William Lyon Mac
1:01.90
3
4
6
Adamski, Konrad
Earl Haig
1:02.09
2
3
7
Abdullahi, Ramzi
John Polanyi
1:02.55
1
2
8
Grant, Justice
Downsview
1:02.81
2
1
9
Goldberg, Akiva
William Lyon Mac
1:02.88
3
10
Liu, Jerry
Victoria Park
1:03.47
2
11
Nguyen, Panason
CW Jefferys
1:03.74
1
12
Drame, Mahamadou
John Polanyi
1:05.50
1
13
Jama, Omar
Westview Centenn
1:06.63
1
14
Stamadianos, Peter
Windfields Jr. H
1:08.11
1
15
Mukhitdino, Saidamir
St Andrew's Juni
1:08.64
2
16
Du, Patrick
Don Mills
1:09.14
3
17
Moinescu, Stefan
Don Valley Jr HS
1:11.65
1
18
Huang, Peter
William Lyon Mac
1:12.10
2
19
Woodbine, Nasir
Woodbine JHS - N
1:17.11
3
20
Osman, Ari
John Polanyi
1:27.52
2
--
Ye, Logan
Victoria Park
DNS
3
Mens 400m Senior East
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Franklin, Rayshaun
Stephen Leacock
51.07
1
10
2
Hegel, Alex
Birchmount Park
52.13
1
8
3
Svensson, Matthew
SATEC
52.44
1
6
4
Kerr, Clinton
West Hill - Toro
53.97
2
5
5
Collins, Marcus
Birchmount Park
54.45
1
4
6
Hutchinson, Shavar
Sir Wilfrid Laur
55.14
1
3
7
Mubu, Tari
Birchmount Park
55.71
1
2
8
Pellew, Joshua
Sir Oliver Mowat
56.23
4
1
9
Grant, David
Agincourt CI
58.01
4
10
Yong, Antonio
Albert Campbell
58.20
3
11
Yu, Jimmy
Dr Norman Bethun
58.47
5
12
Leung, Kenny
Albert Campbell
58.69
2
13
Isse, Yusuf
Albert Campbell
58.73
3
14
Chin, Christopher
Sir Oliver Mowat
58.77
5
15
Prasad, Dave
West Hill - Toro
59.13
3
16
Shakil, Fariz
Sir Wilfrid Laur
59.91
2
17
Premakumar, Kanan
SATEC
1:00.46
2
18
Lee, Cusean
Woburn
1:01.67
5
19
Nickens, Jawaski
David & Mary Tho
1:02.92
4
20
Naseer, Walid
Albert Campbell
1:03.02
3
21
Cheliyan, Prashath
SATEC
1:05.20
3
22
Persaud, Dominic
West Hill - Toro
1:05.98
3
23
Krishnamoo, Mithursan
SATEC
1:07.38
2
24
Ho, Tim
Agincourt CI
1:09.26
5
25
Patel, Karan
West Hill - Toro
1:16.36
3
Mens 400m Senior North
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Shepherd, Sean
Westview Centenn
52.86
1
10
2
Kandeth, Vikram
York Mills
53.26
1
8
3
David, Ernest
CW Jefferys
54.87
1
6
4
Barlas, Asad
CW Jefferys
55.62
2
5
5
Kwarko-fosu, Kwesi
York Mills
55.88
1
4
6
Simpson, Joshua
York Mills
56.39
2
3
7
Barlas, Qasim
CW Jefferys
56.57
1
2
8
Caesar, Andrew
Westview Centenn
56.81
1
1
9
Okuma, Yuki
York Mills
56.89
2
10
Wong, Nicholas
AY Jackson - Nor
57.74
3
11
Poku, Nana Adu
Westview Centenn
57.87
2
12
Zimine, Viktor
Newtonbrook
58.29
2
13
Sadidi, Kiarash
Newtonbrook
58.83
3
13
Nguyen, Anderson
CW Jefferys
58.83
1
15
Crainic, Calin
Earl Haig
59.71
3
16
Davila, Michael
Georges Vanier -
1:01.21
2
17
Golabian, Sepehr
Newtonbrook
1:01.80
3
18
Truong, Raymond
CW Jefferys
1:04.75
3
19
Khaleeli, Urooj
York Mills
1:05.14
3
20
Raveendr, Vayisnavan
CW Jefferys
1:08.18
2
21
Ho, Daniel
Newtonbrook
1:08.83
3
22
Prescod, Adonis
Downsview
1:09.92
3
23
Burke, Dylan
Downsview
1:10.71
4
--
Ramdharry, Ramesh
Emery
DNS
4
--
Wallace-Smith, Deuel
Nelson A Boylen
DNS
4
--
Roopnarinesin, Colin
John Polanyi
DNS
2
--
Hashiru, Issa
Nelson A Boylen
DNS
4
--
Aljoe, Junior
Newtonbrook
DNS
1
--
Quashie, Romario
Nelson A Boylen
DNS
4
Womens 400m Junior East
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Layne, D'Andra
Lester B Pearson
1:01.21
1
10
2
Walters, Mahkeba
Agincourt CI
1:06.64
1
8
3
So, Kristin
Sir John A MacDo
1:08.27
1
6
4
Jones, Brianna
Sir Wilfrid Laur
1:12.40
1
5
5
Antwi, Jamila
Sir Wilfrid Laur
1:12.83
2
4
6
Lam, Felice
Sir John A MacDo
1:15.30
1
3
7
David, Sandra
Bendale
1:17.56
2
2
8
Walker, Josephine
Bendale
1:19.96
2
1
9
Zeng, Terry
Sir John A MacDo
1:28.37
1
--
Warsame, Amina
Winston Churchil
NT
2
--
Lin, Chun Li
Winston Churchil
NT
1
Womens 400m Junior North
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Gorkunberg, Michelle
William Lyon Mac
1:05.11
1
10
2
Aradanov, Jesslyn
Earl Haig
1:05.12
2
8
3
Wingold, Sydney
York Mills
1:07.30
1
6
4
Mak, Claudia
York Mills
1:07.72
1
5
5
Olaniyi, Oyin
Northview Height
1:11.35
2
4
6
Mema, Iva
William Lyon Mac
1:12.92
2
3
7
Davidson, Kishanna
Downsview
1:13.27
3
2
8
Uzelac, Aleksandra
Don Mills
1:14.28
3
1
9
Tam, Helen
Earl Haig
1:16.13
1
10
Fren, Alisa Takabe -
Windfields Jr. H
1:18.95
1
11
Tran, Michelle
York Mills
1:21.10
2
12
King, Jessica
John Polanyi
1:21.50
1
13
Huang, Chloe
Windfields Jr. H
1:23.56
1
14
Liu, Emily
Victoria Park
1:31.20
2
15
Jangda, Yusra
Victoria Park
1:33.74
3
16
He, Daisy
Victoria Park
1:39.44
3
--
An, Vivian
Don Mills
DNS
2
--
Doyle, Christine
Northview Height
DNS
1
--
Marier, Nikelle
Earl Haig
DNS
3
--
Rab, Samiha
Victoria Park
DNS
2
--
Clarke, Audrey
Northview Height
DNS
2
Womens 400m Midget East
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
McDonald, Ashley
Birchmount Park
1:02.06
1
10
2
Ellis, Takesha
Birchmount Park
1:02.52
1
8
3
Innanen, Katrina
Birchmount Park
1:05.74
1
6
4
Muhtaj, Farkhunda
David & Mary Tho
1:14.42
2
5
5
Khan, Monoleena
RH King Academy
1:18.38
1
4
6
Lee, Michelle
Dr Norman Bethun
1:18.68
1
3
7
Murray, Sarah
Sir Wilfrid Laur
1:20.19
2
2
8
Shannon, Emily
Bendale
1:24.26
1
1
9
Mokbel, Sajeda
SATEC
1:25.16
1
10
Skafi, Alaa
Winston Churchil
1:26.33
2
11
Gillion, Shannon
Bendale
1:29.19
2
12
Maharaj, Shavika
Winston Churchil
1:32.87
1
--
Pano, April
Sir John A MacDo
NT
2
--
Elias, Imani
Lester B Pearson
NT
2
--
Ge, Linda
Agincourt CI
NT
2
Womens 400m Midget North
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Kucera, Brittany
Northview Height
1:04.93
1
10
2
McNeil, Michiela
Newtonbrook
1:09.14
1
8
3
Fila, Elina Gama -
Windfields Jr. H
1:12.69
1
6
4
McCalla, Donnelle
Westview Centenn
1:13.08
1
5
5
MacIntosh, Riley
Earl Haig
1:13.32
3
4
6
Kim, Noel
Windfields Jr. H
1:14.64
1
3
7
Thompson, Dennisha
Downsview
1:16.83
1
2
8
Machi, Hinata
Earl Haig
1:17.01
2
1
9
Omar, Jasmine
Victoria Park
1:17.46
2
10
Ouckama, Anna
Downsview
1:18.19
2
11
Ngana, Sophie
Don Mills
1:21.92
2
12
Raveendr, Vaishaleni
Northview Height
1:24.00
1
13
Forster, Nicole
Earl Haig
1:24.72
2
--
Pekar, Shauna
Northview Height
DNS
3
--
Plunktt, Chelsea
Woodbine JHS - N
DNS
3
--
Simpson, Kaitlyn
Northview Height
DNS
3
--
Patanova, Viktoriya
Newtonbrook
DNS
1
Womens 400m Senior East
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Jones, Cassandra
Stephen Leacock
58.39
1
10
2
Yapchung, Tashuana
Birchmount Park
58.75
1
8
3
Tennant, Kiyara
Lester B Pearson
1:01.19
1
6
4
Morgan, Natasha
West Hill - Toro
1:03.34
1
5
5
Sealy, Patricia
Sir Wilfrid Laur
1:06.16
1
4
6
Boateng, Portia
Sir Wilfrid Laur
1:13.80
2
3
7
Harrison, N'Neka
Birchmount Park
1:15.12
1
2
8
Manohararaj, Megan
Sir John A MacDo
1:17.95
1
1
9
Zhu, Christina
Agincourt CI
1:18.87
2
Womens 400m Senior North
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
George, Krystal
Westview Centenn
1:09.94
1
10
2
Yu, Karen
York Mills
1:10.98
1
8
3
Fatal, Whitney
Westview Centenn
1:12.30
1
6
4
Wu, Katty
Newtonbrook
1:13.02
1
5
5
Samya, Niki
William Lyon Mac
1:14.08
2
4
6
Wolfe, Sam
York Mills
1:16.30
1
3
7
Christopollo, Joanna
York Mills
1:17.04
2
2
8
Fatal, Kayla
Westview Centenn
1:20.60
1
1
9
Castillo, Jessica
Newtonbrook
1:21.68
2
--
Harry, Odinga
Nelson A Boylen
DNF
2
--
Williams, Ashlee
Westview Centenn
DNS
1
--
Jeon, Rachel
AY Jackson - Nor
DNS
1
Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Like
·
Comment
·
Share
·
E-mail
·
207183 views
Post to:
Post as:
Post
980 shares:
TDSSAA North and East Track Championships
,
A Y Jackson Secondary School Track & Field and Cross Country - North York, Ontario
,
Agincourt Collegiate Institute Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
,
Albert Campbell College Institute Track and Field and Cross Country - Toronto, Ontario
view all
0
likes:
0
comment(s)
History for TDSSAA North and East Track Championships
Year
Results
Videos
News
Photos
Blogs
2014
1
1
2013
1
1
2012
1
1
2011
1
1
2009
1
1
Show 2 more
Hashtags
#toronto-city-champs
+PLUS highlights
+PLUS coverage
Live Events
Get +PLUS!